Krytron: Różnice pomiędzy wersjami

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oktoda (dyskusja | edycje)
Oktoda (dyskusja | edycje)
Kat.
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 10: Linia 10:
== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Krytron "wystąpił" w filmie "Frantic" Romana Polańskiego.
* Krytron "wystąpił" w filmie "Frantic" Romana Polańskiego.
* Amarykański fizyk Richard Kelly Smyth został w 1985 aresztowany pod zarzutem nielegalnego eksportu krytronów. Oczekując na proces zbiegł, został ujęty w 2001 na Maladze i po ekstradycji skazany na 40 miesięcy więzienia.
* Amerykański fizyk Richard Kelly Smyth został w 1985 aresztowany pod zarzutem nielegalnego eksportu krytronów. Oczekując na proces zbiegł, został ujęty w 2001 na Maladze i po ekstradycji skazany na 40 miesięcy więzienia.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
Linia 16: Linia 16:
* [http://www.tubecollector.org/krytron.htm Podstawowe parametry kilku krytronów.]
* [http://www.tubecollector.org/krytron.htm Podstawowe parametry kilku krytronów.]


[[Kategoria:Lampy elektronowe]]
[[Kategoria:Lampy specjalne]]

Aktualna wersja na dzień 04:50, 18 gru 2012

Krytron KN2 produkcji Perkin-Elmer (EG&G)

Krytron – czteroelektrodowa lampa gazowana z zimną katodą służąca do szybkiego przełączania dużych prądów wysokiego napięcia. Działa na zasadzie łuku elektrycznego. Wersja próżniowa tej lampy (bardziej odporna na promieniowanie jonizujące) nosi nazwę Sprytron.

Budowa

Krytron posiada cztery elektrody, oprócz zimnej katody, anody i siatki (elektrody wyzwalającej) jest jeszcze elektroda podtrzymująca umieszczona blisko katody. Spolaryzowana dodatnio elektroda podtrzymująca zapewnia ciągłe wyładowanie w niewielkim obszarze przykatodowym. Anoda jest spolaryzowana dodatnio, a po podaniu dodatniego impulsu sterującego na siatkę następuje wyładowanie łukowe pomiędzy katodą i anodą. Ze względu na obecność zjonizowanego gazu w sąsiedztwie katody proces ten jest bardzo szybki. W celu zwiększenia stopnia jonizacji w lampie dodatkowo umieszcza się niewielką izotopu β-promieniotwórczego (zwykle niklu 63).

Parametry i zastosowanie

Krytrony to lampy bardzo specjalistyczne - przełączają prądy rzędu tysięcy amperów przy napięciach rzędu kilowoltów. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo szybki czas włączenia, o kilka rzędów wielkości mniejszy niż w konwencjonalnych tyratronach. Posiadają również bardzo dobrą powtarzalność charakterystyk dynamicznych. Powoduje to, że znajdują zastosowanie głównie w urządzeniach militarnych i przemysłowych - w detonatorach (również ładunków nuklearnych), układach wyzwalania impulsowych laserów czy urządzeń do zgrzewania.

Ciekawostki

  • Krytron "wystąpił" w filmie "Frantic" Romana Polańskiego.
  • Amerykański fizyk Richard Kelly Smyth został w 1985 aresztowany pod zarzutem nielegalnego eksportu krytronów. Oczekując na proces zbiegł, został ujęty w 2001 na Maladze i po ekstradycji skazany na 40 miesięcy więzienia.

Linki zewnętrzne