Domowe wytwarzanie płytek drukowanych: Różnice pomiędzy wersjami
m 1 wersja |
(Brak różnic)
|
Aktualna wersja na dzień 11:58, 28 lut 2012
PCB
Płytka drukowana? PCB? Co to w ogóle jest?
PCB(ang. Printed Circuit Board) Wykonuję się ją z laminatu, posiada ścieżki, często przelotki, pokryta soldermaską (specjalną warstwą, która chroni przed utlenianiem się miedzi, amatorzy do jej wykonania wykorzystują farbę do szkła), z pocynowanymi PADami (miejscami na około otworów, do których lutuje się wyprowadzenia).
Na celu ma zastąpienie (praktycznie nie stosowanego już) montażu przestrzennego (wyjątkiem są wzmacniacze lampowe Hi-Fi oraz gitarowe), elementy (jak np. Rezystory, tranzystory, i całą reszte "drobnicy") przylutowuje się (przewlekając przez warstwę izolacyjną laminatu) do ścieżek.
Istnieje też montaż SMD(ang. Surface Mount Device), wtedy PCB nie posiada otworów na elementy, lecz lutuje się je powierzchniowo, zazwyczaj za pomocą specjalnych past.
Wielu entuzjastów elektroniki wykonuje PCB domowymi metodami, istnieją dwie amatorskie metody:
-Termotransferu (zwana także żelazkową).
-Sitodrukowa i fotochemiczna(różnią się detalami).
Wykonywanie PCB
Zapewne każdy, kto rozpoczyna przygodę z elektroniką chciałby własnoręcznie robić PCB. Opiszę tutaj po krótce ten proces.
Co będzie nam potrzebne?
Narzędzia:
-Piłka (z brzeszczotem do metalu/sznurkiem wolframowym)
-Drukarka laserowa, (która drukuje poprawnie, bez przerwań, grubą warstwą tonera)
-Żelazko/płyta grzejna (na niej "smażymy" laminat razem z wydrukiem PCB)
-Kuweta (specjalna trawiarka ze szkła, bądź pojemnik na żywność odpowiednich rozmiarów.)
-Szlifierka oscylacyjna (przydaje się, gdy chcemy dokładnie wyrównać krawędzie, do równania krawędzi polecam płótno ścierne 100)
Materiały:
-Laminat (Do np. Wzmacniaczy audio, zasilaczy, i innych urządzeń, w których występują duże prądy stosujemy laminat 70um)
-Wytrawiacz (polecam B327, głównie dla tego, że "na żywo" możemy śledzić proces trawienia, chlorek żelaza ma taką zaletę, że wystarczy kupić raz, a zużyty poddać domowemu "recyklingowi"
-Papier ścierny, ja używam 680, o mniejszej granulacji nie radzę- warstwa miedzi mocno się ściera, o większej granulacji od 1000 nie robią zarysowań, dzięki którym toner lepiej się trzyma.
-Papier kredowy (folii ksero nie polecam, złe doświadczenia) ogólnie jakikolwiek, może być z "kolorowych" gazet, czy stron z reklamami np. EP, czy EDW ;)
-Rozpuszczalnik- przydaje się do usuwania toneru po trawieniu, bez niego trzeba się strasznie namęczyć, żeby usunąć toner.
Przygotowania
Zanim zabierzemy sie za jakiekolwiek czynności, polecam się zaopatrzeć w rękawice i okulary ochronne, BEZ NICH NIC NIE ROBIMY, BEZPIECZEŃSTWO NA PIERWSZYM MIEJSCU!
Gdy już będziemy mieli wszystkie niezbędne narzędzia i części, trzeba wydrukować płytkę którą chcemy wykonać, koniecznie na drukarce laserowej.
Potem należy przyciąć laminat, zostawiając 2-3mm marginesu, dzięki temu będziemy mogli wyrównać estetycznie krawędzie.
Po przycięciu laminatu trzeba go odtłuścić. Na początku myjemy dociętą płytke- polecam myć gąbką z pomocą mleczka jak np. CIF.
Po tym etapie płytkę należy jeszcze raz umyć, tym razem przy pomocy zwykłego mydła, po umyciu płytkę wycieramy przy pomocy ręczników papierowych/ chusteczek.
Następnie przecieramy płytkę rozpuszczalnikiem/acetonem/denaturatem(spirytusem).
Docinamy wydrukowany rysunek płytki, układamy go na płytce tak, żeby był równo na środku , a jego krawędzie były równoległe do krawędzi laminatu, laminat z ułożonym wydrukiem kładziemy na desce do prasowania uważając, żeby nic się nie przemieściło.
Wtedy przejeżdżamy pare razy żelazkiem, tak aby wydruk się trzymał.
Gdy wydruk już się "przyklei", kładziemy żelazko do góry nagami, na stopie kładziemy nasz półprodukt do góry kartką(wydrukiem), bierzemy dwie szmatki (np. dwie skarpety, ze względu na miejscie gdzie jesteśmy ;) ) Jedną przytrzymujemy płytkę, a drugą dociskamy wydruk do laminatu, trzeba co najmniej kilka razy przejechać równo całą płytke.
Gdy już nam się uda wykonać wszystko poprawnie, zostawiamy płytkę do ostygnięcia, potem moczymy ją w occie (ocet reaguje z kredą, kartka teoretycznie powinna sama odpaść).
Powinniśmy zobaczyć mozikę ścierzek, teraz wystarczy usunąć resztki papieru i kredy, PCB można trawić w roztworze wykonanym wg. przepisu z opakowania.
Po wytrawieniu płytki usuwamy toner za pomocą rozpuszczalnika i płatków kosmetycznych.
Płytka gotowa!
Teraz wystarczy ją zabezpieczyć przed utlenianiem się, i cały proces skończony.
Do tego celu polecam cynowanie bezprądowe(środek do tego można kupić na znanym serwisie aukcyjnym), preparat Plastyk 40(j/w) lub soldermaskę (być może dojdzie opis jej wykonywania ;) ).
--AndrzejJ 17:59, 3 sie 2011 (CEST)