Omig

Z Oktoda
Wersja z dnia 15:56, 19 cze 2013 autorstwa Oktoda (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Zakład Podzespołów Radiowych "Omig"''' - jeden z zakładów produkujących w latach PRL miniaturowe podzespoły radiowe i elementy kwarcowe. Jako spółka akcy...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zakład Podzespołów Radiowych "Omig" - jeden z zakładów produkujących w latach PRL miniaturowe podzespoły radiowe i elementy kwarcowe. Jako spółka akcyjna istnieje do dziś.

Historia

Zakład Podzespołów Radiowych Omig powstał w lipcu 1957 roku jako zakład pomocniczy przy Instytucie Tele- i Radiotechnicznym w Warszawie pod nazwą Zakład Produkcji Podzespołów Radiowych. Profilem zakładu miało być opracowywanie i produkcja miniaturowych i subminiaturowych podzespołów radiotechnicznych oraz aparatów słuchowych i innych miniaturowych układów elektronicznych.

Zakład szybko usamodzielnił się (w lutym 1958) i otrzymał nazwę Zakład Podzespołów Radiowych "Omig". Przydzielono mu budynek szkolny przy ulicy Stępińskiej 26/28, w którym do 1944 roku mieściła się Fabryka Elektrotechniczna inż. Adolfa Horkiewicza. W kwietniu 1958 zatrudniano przeszło 100 pracowników.

W 1961 zapadła decyzja o rozbudowie Zakładu i podjęcia produkcji rezonatorów i filtrów kwarcowych, którą rozpoczęto w następnym roku. W 1965 przeniesiono do zakładów "Omig" Wydział Produkcji Elementów Kwarcowych z Zakładów im. Marcina Kasprzaka.

Produkty

Przedsiębiorstwo produkowało miniaturowe podzespoły RL, jak i aparaty słuchowe.

Bibliografia