Dekatron
Dekatron to gazowana lampa zliczająca (w zakresie dekady) posiadająca dziesięć katod wyświetlających wynik w postaci przesuwającego się punktu świetlnego podświetlającego cyfry rozmieszczone na okręgu[1]. W jednym elemencie realizuje funkcję zarówno licznika, jak i wyświetlacza.
Zasada działania
Zasadniczym elementem dekatronu jest zestaw katod. W normalnym stanie dekatronu pomiędzy jedną z tych katod a anodą zachodzi wyładowanie jarzeniowe. Liczenie jest realizowane poprzez przykładanie impulsów na zestawy dodatkowych katod, co powoduje przeskakiwanie wyładowania jarzeniowego na następną pozycję. Dekatrony zawierające 2 zespoły dodatkowych elektrod (po 10) poprzez odpowiednią sekwencję impulsów sterujących mogą liczyć w obie strony, pozostałe dekatrony zaś są zbudowane niesymetrycznie, tak aby wyładowanie przeskakiwało zawsze tylko w jedną stronę.
Dekatrony posiadają dodatkową elektrodę pozwalającą na zerowanie licznika oraz wyprowadzenie z dziesiątej katody, generujące przeniesienie do następnej dekady.
W zależności od typu lampy maksymalna częstotliwość zliczanych impulsów waha się od kilku kHz do 2 MHz.
Typy
Selektor
Selektor to rodzaj dekatronu, który posiada wyprowadzenia katod na zewnątrz[2]. Umożliwia to wykorzystanie go jako lampy przełączającej dodatkowe zewnętrzne obwody elektroniczne, na przykład elektroniczne wybieraki, komutatory lub dodatkowe elementy odczytowe.
Przypisy
Bibliografia
- Elektronika, z serii Poradnik Inżyniera, pod red. Bohdana Paszkowskiego, WNT, Warszawa 1971.