AS-571

Z Oktoda
Wersja z dnia 20:57, 16 lut 2013 autorstwa Oktoda (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aparat słuchowy AS-571 produkcji Omig.

AS-571 - pierwszy polski aparat słuchowy produkowany przez Omig. Prawdopodobnie jest to pierwsze komercyjne urządzenie tranzystorowe wyprodukowane w Polsce.

Historia

Zakład Podzespołów Radiowych Omig powstał w lipcu 1957 roku jako zakład pomocniczy przy Instytucie Tele- i Radiotechnicznym w Warszawie. Usamodzielnił się w następnym roku. Przedsiębiorstwo produkowało miniaturowe podzespoły RL, jak i aparaty słuchowe. W kwietniu 1958 zakład zatrudniał 100 pracowników.

Pierwszym aparatem słuchowym produkowanym od roku 1957 był AS-571. Został on wkrótce wyparty przez aparaty AS-2 i AS-3, nieco mniejsze i znacznie nowocześniej zaprojektowane. Aparaty słuchowe umożliwiały Omigowi przetestowanie nowo wprowadzanych do produkcji miniaturowych podzespołów.

Konstrukcja

W AS571 zastosowano cztery tranzystory firmy Philips: OC70 (wzmacniacz wstępny w układzie wtórnika emiterowego) 2*OC71 oraz OC72 (wzmacniacz mocy). Montaż wykonano na płytce z bakelitu. Końcówki elementów poprzewlekano przez wywiercone w płytce otworki i połączono po przeciwnej stronie. Źródłem sygnału jest mikrofon krystaliczny, dopasowany do stopnia wejściowego poprzez miniaturowy transformator. Douszna słuchawka jest przyłączana do gniazdka za pomocą elastycznego przewodu. Wzmocnienie jest regulowane za pomocą miniaturowego potencjometru sprzężonego z wyłącznikiem. Zasilanie stanowi jedno ogniwo R6.