Dyskusja użytkownika:Jasiu

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gdzie by to mogło być?

Witam Okolice Krakowa nie bardzo mi pasują do czegoś znanego. Na zdjęciu widać chassis odbiornika ludowego DKE1938. Był montowany w czasie okupacji w zakładach Philipsa, PZT, Telefunkena oraz w zakładach Ika w Łodzi. Oczywiście mógł być też montowany w innych zakładach (w czasie okupacji działały na terenie Polski firmy niemieckie), ale z informacjami na ten temat jest dość kiepsko.

Saga

Witam Też od dawna jej szukam i jak zwykle znowu przegapiłem - 5 dni temu poszła na ebayu za nieco ponad 5 dolców, a teraz jest wystawiona w "atrakcyjnej" cenie 119,99 :/


Langmuir

Witam

Zastanawiam się, czy nie będzie lepiej zrobić osobnej strony o historii tetrody, a na stronie głównej o tetrodzie zrobić stosowny link. W tym patencie Langmuira zastanawia mnie pierwszy rysunek (podwójna tetroda). Jest nieco dziwaczny, dziwne jest usytuowanie anod. W patencie AEG, do którego podałem link na elektrodzie wygląda to tak jak powinno (choć ten koślawy rysunek też tam jest). Jak wygląda kwestia wklejania rysunków z patentów? Można dowolnie zamieszczać z podaniem źródła? Dzisiejszej nocy pozapisywałem trochę danych (na przykład patenty Tellegena na pentodę dla Philipsa), a pewnie będą i następne, bo trochę dziwacznych lamp zbudowano. Warto je gdzieś tutaj sensownie opisać wraz z konkretnymi rysunkami.

Przy okazji, w ostatnim czasie załadowałem kilka zdjęć, ale nie mam pojęcia, gdzie one lądują. Nie widzę możliwości wskazania miejsca załadowania obrazka. Nie wiem czy tym samym nie robię bałaganu? Z drugiej jednak strony ładowanie zdjęć przez Wikimedia Commons jest dość upierdliwe, straszliwie się to u mnie muli.

Koty

Witam, nie mogę się przebić przez zdjęcia kotów, po zaznaczeniu zdjęć i kliknięciu "zapisz", wszystko zaczyna się od nowa (jakby było źle zaznaczone).

Koty wyskakują przy próbie zapisania zmian zawierających linki zewnętrzne, pojawia się komunikat, że wprowadzono zmiany zawierające takie linki i ze względów bezpieczeństwa należy zaznaczyć koty.

Tak, zadziałało :)

Circlotron jest wtórnikiem

Witam. To chyba jednak spore nadużycie. Zważ, że współczynnik wzmocnienia circlotronu dąży asymptotycznie do 2V/V przy Ka lampy zmierzającym do nieskończoności. Wiele różnych publikacji wspomina o wtórniku, ale bierze się to moim zdaniem z mylnego określenia współczynnika wzmocnienia. Z powodu specyficznej topologii współczynnik ten wyliczany jest jako stosunek napięcia wyjściowego (na całym uzwojeniu pierwotnym transformatora) i różnicowego napięcia sterującego (amplitudy między siatkami sterującymi). Wtedy rzeczywiście wyjdzie nieco mniejszy od 1 (1 V/V w przypadku idealnym) tyle że to błędny wynik, powinno być brane napięcie sterujące jednej lampy, bo to jedna lampa wytwarza całą amplitudę sygnału wyjściowego, druga daję tylko drugą połówkę (w klasie B/AB) lub więcej prądu (w klasie A). By ten układ zmusić do pracy wtórnikowej, trzeba by uziemić jedno z wyjść, a lampę, której katoda będzie przez to uziemiona sterować sygnałem wygenerowanym względem drugiego wyjścia. Natomiast Circlotron jest kombinacją dwóch stopni ze wspólna katodą z lokalnym, 50% sprzężeniem zwrotnym, na katodzie każdej z lamp względem masy sygnałowej występuje połowa sygnału wyjściowego.

Pozdrawiam