Omig

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aparat słuchowy AS-571 produkcji Omig.

Zakład Podzespołów Radiowych "Omig" - warszawski zakład produkujący w latach PRL miniaturowe podzespoły radiowe i elementy kwarcowe. Jako spółka akcyjna istnieje do dziś.

Historia

Zakład Podzespołów Radiowych Omig powstał w lipcu 1957 roku jako zakład pomocniczy przy Instytucie Tele- i Radiotechnicznym w Warszawie pod nazwą Zakład Produkcji Podzespołów Radiowych. Profilem zakładu miało być opracowywanie i produkcja miniaturowych i subminiaturowych podzespołów radiotechnicznych oraz aparatów słuchowych i innych miniaturowych układów elektronicznych.

Zakład szybko usamodzielnił się (w lutym 1958) i otrzymał nazwę Zakład Podzespołów Radiowych "Omig". Przydzielono mu budynek szkolny przy ulicy Stępińskiej 26/28, w którym do 1944 roku mieściła się Fabryka Elektrotechniczna inż. Adolfa Horkiewicza. W kwietniu 1958 zatrudniano przeszło 100 pracowników. W latach 58-62 uruchomiono produkcję kilku podzespołów do kieszonkowych odbiorników radiowych i miniaturowych potencjometrów.

W 1961 zapadła decyzja o rozbudowie Zakładu i podjęcia produkcji rezonatorów i filtrów kwarcowych, którą rozpoczęto w następnym roku. W 1965 przeniesiono do zakładów "Omig" Wydział Produkcji Elementów Kwarcowych z Zakładów im. Marcina Kasprzaka.

W 1967 i 1969 zakupiono we Włoszech licencje na rezystory wysokostabilne. W 1970 zakupiono we Francji licencję i nowoczesne wyposażenie technologiczne do produkcji kwarców, co znacząco zwiększyło poziom produkcji tych elementów i poprawiło ich jakość. W 1977 uruchomiono produkcję filtrów piezoceramicznych. Postępująca specjalizacja w kierunku elementów piezoelektrycznych spowodowała przekazanie produkcji elementów RL do innych zakładów. W 1985 w Zakładzie pracowało 1020 pracowników.

W po przekształceniach ustrojowych w 1989 roku powstała spółka akcyjna "Omig" S.A., która kontynuuje profil produkcyjny Z.P.R. "Omig".

Produkty

W początkowym okresie przedsiębiorstwo produkowało miniaturowe podzespoły RL, jak i aparaty słuchowe. W latach 60 wdrożono do produkcji miniaturowe rezystory metalizowane OM i MŁT. Z biegiem czasu rozpoczęto produkcję rezonatorów i filtrów kwarcowych. W tej dziedzinie Omig stał się krajowym monopolistą.

Od roku 1957 produkowano AS-571, pierwszy tranzystorowy aparat słuchowy produkowany w Polsce, będący jednocześnie pierwszym komercyjnym urządzeniem tranzystorowym. Został on wkrótce wyparty przez aparaty AS-2 i AS-3, nieco mniejsze i znacznie nowocześniej zaprojektowane. Aparaty słuchowe umożliwiały Omigowi przetestowanie nowo wprowadzanych do produkcji miniaturowych podzespołów.

W 1961 uruchomiono produkcję jednozakresowego (fale średnie) odbiornika radiowego Migo, najmniejszego odbiornika produkowanego w krajach KDL. Zawierał trzy tranzystory importowane 2SA102 i trzy polskie TG5. Jego rozwinięciem był dwuzakresowy odbiornik Tramp, posiadający również fale długie. Odbiorniki wyprodukowano w stosunkowo niewielkiej liczbie, nie kontynuowano tego profilu produkcji.

Bibliografia

  • Hutnik Mieczysław, Pachniewicz Tadeusz: Zarys historii polskiego przemysłu elektronicznego do 1985 roku, SEP, Warszawa, 1994, stron 132.