AL1 (mikroprocesor)

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AL1 - 8 bitowy układ scalony produkcji Four-Phase Systems, który prawdopodobnie może być uznany za pierwszy mikroprocesor.

Układ AL1 został skonstruowany w 1969 roku przez Lee Boysela z firmy Four-Phase Systems. Nie sprzedawała ona pojedynczych układów scalonych, ale całe systemy 24 bitowe zawierające trzy AL1. Wygląda na to, że nie do końca zdawano sobie wtedy sprawę z przydatności 8 bitowego komputera. Konstrukcja była bardzo nowoczesna, a jak na rynek zdominowany przez giganty, firma odniosła całkiem niezły sukces. W 1982 została kupiona przez Motorolę.

W latach 90 texas Instruments wytoczył Intelowi proces, w którym domagał się "pierwszeństwa" swojego mikroprocesora. W trakcie tego procesu Lee Boysel zademonstrował mikrokomputer zbudowany na pojedynczym układzie scalonym AL1 (datowanym na 1969) z przyłączoną pamięcią ROM i RAM. Na systemie można było uruchomić gry i prosty "software biznesowy". W rezultacie demonstracji Texas Instruments wycofał się z roszczeń sądowych, a Intel już nie pisze o "pierwszym procesorze", ale o "pierwszym procesorze Intela".

Linki zewnętrzne

Demonstracyjny "system sądowy".