Audio DIY początek

Z Oktoda
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czy na pewno

  • Czy na pewno chcesz zbudować wzmacniacz lampowy? Specyfika projektowania układów lampowych różni się od podejścia stosowanego przy półprzewodnikach. Korzysta się mocno z charakterystyk poszczególnych elementów i dobiera punkty pracy tak, by współpracowały optymalnie. Przy konstruowaniu urządzeń tranzystorowych często jest to utrudnione ze względu na rozrzut parametrów. Stosuje się zatem rozwiązania układowe: sprzężenia zwrotne mają kompensować rozrzut charakterystyk. Takie podejście w przypadku lamp, choć również możliwe, często nie jest optymalne. Wnioski z tego dwa:
  • Do projektowania urządzeń lampowych zabierać się trzeba inaczej niż do tranzystorowych. Potrzebne nam będą informacje takie, jak na przykład charakterystyki lamp.
  • "Prośby o schemat" wzmacniacza lampowego są trochę bez sensu - sam schemat znaczy niewiele. Rozwiązania układowe są najczęściej podobne i wielokrotnie sprawdzone. To co stanowi o jakości wzmacniacza to dobór parametrów poszczególnych elementów i właściwy wybór punków ich pracy.
  • Trzeba jednak przyznac, że układy lampowe są "wdzięczne" - da się (stosunkowo łatwo) zaprojektować i zrobić coś efektownego... Jeżli jednak nie zamierzasz zdobywaćwiedzy potrzebnej do projektowania i uruchamiania urządzeń lampowych, a zależy Ci na jakości dźwięku, to raczej zdecyduj się na coś prostszego, na przykład typową aplikację kostek TDA7294 albo LM3886. Rezultat na ogół będzie lepszy, a poświęcone czas i pieniądze - znacznie mniejsze.
  • Może w decyzji pomoże Ci odpowiedź na pytanie Na czym polega lampowe brzmienie?.
  • Jeżeli się zdecydujesz, a nie masz doświadczeń w konstrukcji urządzeń elektronicznych, zajrzyj do tego artykułu: Jaki wzmacniacz zbudować na początek?
  • Jeśeli zaś masz już doświadczenia w projektowaniu elektroniki, to może zdecydujesz się na coś klasycznego?

FAQ

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania: