Dyskusja użytkownika:Jasiu

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gdzie by to mogło być?

Witam Okolice Krakowa nie bardzo mi pasują do czegoś znanego. Na zdjęciu widać chassis odbiornika ludowego DKE1938. Był montowany w czasie okupacji w zakładach Philipsa, PZT, Telefunkena oraz w zakładach Ika w Łodzi. Oczywiście mógł być też montowany w innych zakładach (w czasie okupacji działały na terenie Polski firmy niemieckie), ale z informacjami na ten temat jest dość kiepsko.

Saga

Witam Też od dawna jej szukam i jak zwykle znowu przegapiłem - 5 dni temu poszła na ebayu za nieco ponad 5 dolców, a teraz jest wystawiona w "atrakcyjnej" cenie 119,99 :/


Langmuir

Witam

Zastanawiam się, czy nie będzie lepiej zrobić osobnej strony o historii tetrody, a na stronie głównej o tetrodzie zrobić stosowny link. W tym patencie Langmuira zastanawia mnie pierwszy rysunek (podwójna tetroda). Jest nieco dziwaczny, dziwne jest usytuowanie anod. W patencie AEG, do którego podałem link na elektrodzie wygląda to tak jak powinno (choć ten koślawy rysunek też tam jest). Jak wygląda kwestia wklejania rysunków z patentów? Można dowolnie zamieszczać z podaniem źródła? Dzisiejszej nocy pozapisywałem trochę danych (na przykład patenty Tellegena na pentodę dla Philipsa), a pewnie będą i następne, bo trochę dziwacznych lamp zbudowano. Warto je gdzieś tutaj sensownie opisać wraz z konkretnymi rysunkami.

Przy okazji, w ostatnim czasie załadowałem kilka zdjęć, ale nie mam pojęcia, gdzie one lądują. Nie widzę możliwości wskazania miejsca załadowania obrazka. Nie wiem czy tym samym nie robię bałaganu? Z drugiej jednak strony ładowanie zdjęć przez Wikimedia Commons jest dość upierdliwe, straszliwie się to u mnie muli.

Koty

Witam, nie mogę się przebić przez zdjęcia kotów, po zaznaczeniu zdjęć i kliknięciu "zapisz", wszystko zaczyna się od nowa (jakby było źle zaznaczone).

Koty wyskakują przy próbie zapisania zmian zawierających linki zewnętrzne, pojawia się komunikat, że wprowadzono zmiany zawierające takie linki i ze względów bezpieczeństwa należy zaznaczyć koty.

Tak, zadziałało :)

Circlotron jest wtórnikiem

Witam. To chyba jednak spore nadużycie. Zważ, że współczynnik wzmocnienia circlotronu dąży asymptotycznie do 2V/V przy Ka lampy zmierzającym do nieskończoności. Wiele różnych publikacji wspomina o wtórniku, ale bierze się to moim zdaniem z mylnego określenia współczynnika wzmocnienia. Z powodu specyficznej topologii współczynnik ten wyliczany jest jako stosunek napięcia wyjściowego (na całym uzwojeniu pierwotnym transformatora) i różnicowego napięcia sterującego (amplitudy między siatkami sterującymi). Wtedy rzeczywiście wyjdzie nieco mniejszy od 1 (1 V/V w przypadku idealnym) tyle że to błędny wynik, powinno być brane napięcie sterujące jednej lampy, bo to jedna lampa wytwarza całą amplitudę sygnału wyjściowego, druga daję tylko drugą połówkę (w klasie B/AB) lub więcej prądu (w klasie A). By ten układ zmusić do pracy wtórnikowej, trzeba by uziemić jedno z wyjść, a lampę, której katoda będzie przez to uziemiona sterować sygnałem wygenerowanym względem drugiego wyjścia. Natomiast Circlotron jest kombinacją dwóch stopni ze wspólna katodą z lokalnym, 50% sprzężeniem zwrotnym, na katodzie każdej z lamp względem masy sygnałowej występuje połowa sygnału wyjściowego.

Pozdrawiam

Witam Sęk w tym, że moim zdaniem ten układ nie ma 100% szeregowego, napięciowego sprzężenia zwrotnego. Z tym ryzykownym stwierdzeniem, to w klasie A tak to w zasadzie wygląda, jeśli lampy są jednakowe, pracują równolegle na to samo obciążenie. Jeśli usunie się jedną z gałęzi, będzie widać, jak pracuje każda z lamp. Powstanie wtedy układ SE z umasionym środkiem uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego. Na katodzie tej lampy będzie połowa sygnału wyjściowego, a nie cały, jak we wtórniku, sprzężenie wynosi więc 50%, a nie 100%. Potwierdza to nawet zależność na rezystancję wyjściową Circlotronu (dla klasy A): Ri/(2+Ka). Zamiast tradycyjną metodą, można ją niemal natychmiast otrzymać korzystając z metody lampy zastępczej: obciążenie widzi równoległe połączenie rezystancji wewnętrznych lamp zastępczych dla pracy w takim układzie. Przy głębokości sprzężenia 50% (b=0,5), rezystancja wewnętrzna lampy zastępczej wynosi Ri'=Ri/(1+Ka*0,5); po pomnożeniu licznika i mianownika przez 2, otrzymuje się Ri'=2Ri/(2+Ka). Równoległe połączenie dwóch takich rezystancji Ri' prowadzi do zależności na rezystancję wyjściową Circlotronu: Ri/(2+Ka).

Pozdrawiam