Jakie firmy produkowały w Polsce lampy po II wojnie światowej?

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Na początku lat 50 produkcja odbiorczych lamp elektronowych w Polsce wynosiła około 0,5 miliona, a w 1961 około 9 milionów sztuk rocznie[1].

Państwowa Wytwórnia Lamp Radiowych

Information icon.svg Osobna strona - Państwowa Wytwórnia Lamp Radiowych

W 1946 uruchomiono w Dzierżoniowie Państwową Wytwórnię Lamp Radiowych (PWLR) w oparciu o sprzęt z dawnego laboratorium firmy Telefunken znajdującego się w Kowarach. Wytwórnia szybko podjęła produkcję lamp prostowniczych, a później także lamp bardziej złożonych. W 1947 zawarto umowę licencyjną z firmą Philips i zadecydowano o przeniesieniu fabryki lamp do Warszawy[2].

Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg

Information icon.svg Osobna strona - Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg

Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg (ZWLE) powstały w latach 1948-49 z połączonych zakładów PWLR przeniesionych z Dzierżoniowa na teren byłych zakładów Philipsa i ocalałych częściowo zakładów fabryki Tungsram. W latach 1955-56 rozpoczęto produkcję lamp nowalowych. Zakłady (w pewnym okresie zwane w skrócie Telam) były głównym polskim producentem lamp odbiorczych. W połowie lat 60 zyskały status przedsiębiorstwa wiodącego w przemyśle lampowym nadzorując inne zakłady skupione w kombinacie Unitra-Polam, później Polamp[3].

Lamina

Information icon.svg Osobna strona - Doświadczalne Zakłady Lampowe Lamina

Doświadczalne Zakłady Lampowe Lamina powstały w Piasecznie z Zakładu Elektroniki Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego. Najpierw został on wcielony do ZWLE (w 1951), gdzie zachował pewną autonomię, a następnie (w 1957) wydzielony w postaci osobnego przedsiębiorstwa[4]. W Laminie produkowano głównie lampy do celów profesjonalnych, zakłady istnieją do dziś.

Przemysłowy Instytut Elektroniki (PIE)

Information icon.svg Osobna strona - Przemysłowy Instytut Elektroniki

Utworzony w 1956, zajmował się głównie pracami badawczymi oraz małoseryjną produkcją doświadczalną i lamp specjalnych. W 2007 został włączony do Instytutu Tele- i Radiotechnicznego.

Dolam

Information icon.svg Osobna strona - Przemysłowy Instytut Elektroniki

Doświadczalne Zakłady Lamp Elektronowych Dolam powstały we Wrocławiu z wydzielonego w 1965 roku Zakładu Doświadczalnego PIE. Zakład produkował lampy do celów specjalnych, zajmował się też wdrażaniem nowych technologii[5].

Przypisy

  1. Vademecum polskiego..., str. 409
  2. Historia elektryki..., str. 896.
  3. Historia elektryki..., str. 896-900.
  4. Historia elektryki..., str. 901-902.
  5. Historia elektryki..., str. 900-901.

Bibliografia

  1. SEP: Historia elektryki polskiej, WNT, Warszawa 1974, tom III, Elektronika i telekomunikacja.
  2. Vademecum polskiego przemysłu elektronicznego, WKŁ, Warszawa 1964.