Książki radioamatorskie

Z Oktoda
Skocz do: nawigacja, szukaj
 • König Lothar: Z radiem i telewizją za pan brat, Iskry, Warszawa, 1972.
Książka w przystępny sposób opisuje jak własnoręcznie zbudować zasilacz warsztatowy (przydatny do pracy z lampami), odbiornik detektorowy, audion, odbiornik dwuobwodowy, superheterodynę, oscyloskop, grid dip meter a nawet telewizor (na bazie wcześniej zbudowanego oscyloskopu). Teoria obejmuje podstawowe wielkości elektryczne, opis budowy i parametry elementów, zasady działania opisanych urządzeń, obliczanie dwustopniowego wzmacniacza m.cz. z pojedynczą lampą końcową.
 • Kozak Witold: Radioamatorstwo w szkole, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa, 1967.
Podręcznik dla szkolnych kółek radioamatorskich. Zawiera sporo teorii na poziomie elementarnym, opis wyposażenia warsztatu, oraz opisy budowy m.in. wzmacniacza do gramofonu, generatora lampowego w.cz, przystawki superreakcyjnej UKF a także odbiornika detektorowego i kilku odbiorników na tranzystorach germanowych.
 • Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1959, wyd. 1.
 • Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1964, wyd. 2, stron 738.
 • Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1968, wyd. 3.
 • Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1975, wyd. 4, stron 453.
 • Wargalla Mieczysław: Młody radioamator, WKIŁ, Warszawa, 1965, stron 439.
Zbiór wiadomości teoretycznych i praktycznych oraz schematów dla początkujących. Książka zawiera podstawowe wiadomości o prądzie elektrycznym, częściach elektronicznych i ich parametrach, podstawach techniki lampowej, wyposażeniu warsztatu, przyrządach pomiarowych. Opisano budowę odbiorników detektorowych i jednolampowych wzmacniaczy do nich, reakcyjnych odbiorników lampowych na lampach bateryjnych i sieciowych a także prostej dwulampowej superheterodyny. Jest także kilka schematów najprostszych odbiorników na tranzystorach germanowych.
 • Wojciechowski Janusz: Nowoczesne Zabawki, WKiŁ, Warszawa, 1963, wyd. 2, stron 495.
Kultowa książka młodych entuzjastów elektroniki w dobie PRL-u. Mnóstwo idei zapładniających umysły i schematów lampowych i tranzystorowych z praktycznie każdej dziedziny: od radia, poprzez wzmacniacze, przyrządy pomiarowe, gry elektroniczne, instrumenty muzyczne do robotów, laserów a nawet "miernika grubości tłuszczu u żywych świń". Niestety, wiele z opisywanych układów było przyczyną nieopisanych zgryzot młodych konstruktorów - nie chciały działać po zlutowaniu. Jeszcze dziś, po latach, ze schematami nie mających prawa działać wzmacniaczy na tranzystorach germanowych rozprawia się red. Górecki w miesięczniku Elektronika dla Wszystkich (nr 8/2009). Jako książka przygodowa - świetna, jako źródło gotowych schematów - traktować z dużą podejrzliwością.
 • Wojciechowski Janusz: Nowoczesne Zabawki, WKiŁ, Warszawa, 1974, wyd. 5, stron 568.
Uwagi te same co do wyd. 2
 • Szczurek Marian: Poradnik radioamatora, Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa, 1954.
Kompendium zawierające opis podstawowych wielkości elektrycznych, biernych elementów R, L, C (brak informacji o lampach) sposoby obliczania cewek, obwodów rezonansowych. dławików i transformatorów głośnikowych. Porady dotyczące prac montażowych i mechanicznych wykonywanych w starych technologiach. Mnóstwo tabel i nomogramów.
 • Klimczewski Czesław: Jak zbudować odbiornik kryształkowy, Wydawnictwa Komunikacyjne, Warszawa, 1955, stron 94.
Książka zaznajamia początkującego radioamatora z budową i działaniem odbiornika kryształkowego. Opisano szczegółowo cewki i sposób ich wykonania (w tym koszykowych i komórkowych), wariometry, kondensatory, obwody rezonansowe, detektory i słuchawki. Cztery schematy odbiorników, w tym jeden z tzw. przystawką z detektorem cynkitowym, zwiększającym czułość i selektywność.
 • Kowalski Jan: Robimy sami radioodbiorniki, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1951, stron 75.
Książeczka wydana w ramach "Biblioteki Młodego Technika" ma pomóc początkującemu entuzjaście poznanie podstaw radiofonii i podpowiedzieć jak samodzielnie zbudować proste radioodbiorniki. Opisano na zupełnie elementarnym poziomie co to jest cewka, kondensator, kryształek, lampa itd. a następnie budowę odbiornika detektorowego na fale długie i średnie, jednego strojonego konwencjonalne, drugiego z wariometrem, lampowy wzmacniacz jedno i dwustopniowy do nich i na końcu trzyzakresowy (D, S, K) odbiornik reakcyjny na lampach bateryjnych.
 • Aisberg Eugène: Radio... i telewizja? Ależ to bardzo proste!, WNT, Warszawa, 1974.
Bardzo popularna swego czasu książka (z całej serii) którą można być potraktować jako pierwszą lekturę radioamatora zainteresowanego techniką retro, który do tej pory o tej tematyce nie wiedział nic. W bardzo przystępny sposób, w formie dialogu między fikcyjnym prof. Mądralskim a niejakim Ignasiem Pytalskim opisano budowę i działanie lamp oraz tranzystorów oraz poszczególnych układów z których składają się się odbiorniki radiowe i telewizyjne, wzmacniacze m.cz. itd. Szczegółów poszczególnych zagadnień, sposobów obliczania układów itp. należy już szukać w następnych lekturach.

Krótkofalarstwo

 • Girulski Ryszard: Amatorskie urządzenia krótkofalowe i ich obsługa, WNT, Warszawa, 1963, stron 568.
 • Kossobudzki Leon, Ładno Jan: Amatorskie urządzenia krótkofalowe, WNT, Warszawa, 1963, stron 409.
Książka zawiera schematy i opisy amatorskich nadajników i odbiorników KF (od najprostszych audionów do superheterodyn), różnych wariantów ich bloków, układów pomiarowo-kontrolnych i anten, jak również praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej eksploatacji tego sprzętu. Schematy lampowe i nieliczne tranzystorowe.
 • Kossobudzki Leon, Ładno Jan: Odbiorniki radiostacji amatorskich, WKŁ, Warszawa, 1970, stron 323.
Książka zawiera schematy odbiorników KF, odbiorników i konwerterów UKF, zarówno lampowych jak i tranzystorowych oraz opisy poszczególnych ich bloków. Opisano układy o bezpośrednim wzmocnieniu i superheterodyny. Książka zawiera także informacje dotyczące konstrukcji, strojenia, modyfikacji oraz naprawy tych urządzeń.