V-640

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

V-640 to wskazówkowy multimetr produkowany w latach 70 i 80 przez zakłady Meratronik.

Konstrukcja i właściwości

Ciekawą sprawą jest geneza konstrukcji miernika. Powszechnie panuje przekonanie, że był produkowany na licencji kanadyjskiej firmy Conway. Pojawiają się również opinie, że była to polska konstrukcja, a jedynie w celach marketingowych sprzedawana na jako Conway Masteranger 639 lub Marconi TF-2650 FET Multimeter. Na korzyść tej drugiej hipotezy przemawia przestarzały układ elektroniczny miernika zbudowany w oparciu o elementy dyskretne - w krajach rozwiniętych stosowano już wtedy powszechnie scalone wzmacniacze operacyjne.

W stosunku do innych mierników uniwersalnych produkowanych w PRL V-640 posiadał wiele zalet - był stosunkowo precyzyjny, posiadał szerokie zakresy pomiarowe i duży opór wewnętrzny na zakresach woltomierza. Z powodu swoich zalet cieszył się dużym uznaniem i sympatią (nadal jest dosyć poszukiwany przez radioamatorów). Nie był też wolny od wad - największą z nich była zawodność: w trakcie intensywnego używania psuł się przełącznik zakresów, przy przeciążeniu często ulegały uszkodzeniu słabo zabezpieczone obwody wejściowe.

Za granicą miernik V-640 nie zdobył popularności, mimo że jak na zachodnie rynki był raczej tani (w 1972 roku kosztował w USA 180$). W stosunku do zachodnich standardów był już przestarzały - w laboratoriach wchodziły w użycie mierniki cyfrowe sprzęgnięte z systemami minikomputerowymi (interfejs HPIB, późniejszy IEEE-488, opracowano przy końcu lat 60), a do prac serwisowych V-640 był raczej zbyt delikatny i awaryjny.

Dokumentacja

Zdjęcia