Heptoda: Różnice pomiędzy wersjami

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oktoda (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Oktoda (dyskusja | edycje)
Linia 13: Linia 13:


=== Heptoda heksodowa ===
=== Heptoda heksodowa ===
Heptoda heksodowa jest lampą bardzo podobną do heksody, różni się tylko obecnością siatki piątej która jest siatką hamującą elektrony wtórne wybite z [[anoda|anody]] i wracające do siatki czwartej działającej identycznie jak siatka trzecia [[pentoda|pentody]]. W tym typie heptod siatki sterujące to siatki pierwsza i trzecia, siatki ekranujące to siatki druga i czwarta, a siatka piąta to siatka hamująca.  
Heptoda heksodowa jest lampą funkcjonalnie bardzo podobną do heksody, różni się tylko obecnością siatki piątej która jest siatką hamującą elektrony wtórne wybite z [[anoda|anody]] i wracające do siatki czwartej. Działanie to jest podobne do działania siatka trzeciej [[pentoda|pentody]] - zapobiega efektowi dynatronowemu. W tym typie heptod siatki sterujące to siatki pierwsza i trzecia, siatki ekranujące to siatki druga i czwarta, a siatka piąta to siatka hamująca.


=== Heptoda oktodowa ===
=== Heptoda oktodowa ===

Wersja z 13:36, 23 lip 2012


Heptoda heksodowa EH2

Heptoda jest próżniową lampą elektronową zawierającą siedem elektrod - pięć siatek (stąd inna nazwa: pentagrid) oraz anodę i katodę. Heptody mogą występować w dwóch wersjach- jako heptoda heksodowa lub heptoda oktodowa.

Historia i budowa

Symbol heptody

W 1933 RCA wyprodukowała heptody przemiany 2A7 i 6A7 (różniące się jedynie napięciem żarzenia), przeznaczone do superheterodynowych odbiorników radiowych. Druga siatka lampy miała postać dwóch pręcików i pełniła rolę anody heterodyny. Sygnał wejściowy był doprowadzany do siatki czwartej, trzecia zaś i piąta pełniły rolę ekranujących.

W Europie brytyjski MOV od następnego roku produkował podobną lampę - MX40, inne firmy europejskie wprowadziły na rynek lampy mieszające o odmiennej konstrukcji: heksody (na przykład E448/RENS1224), oktody (AK1) czy złożone triody-heksody (ACH1). W rezultacie w Europie heptody nie zdobyły takiej popularnościu jak w USA, gdzie rozwinięto tą konstrukcję wprowadzając lampy 6A8, 7B8, 7Q7, 6SA7, 6BE6 (w Europie oznaczana EK90), 6BA7 i liczne podobne.

Rodzaje heptod

W zależności od budowy i wykorzystania poszczególnych siatek można wyróżnić heptody "heksodowe" i "oktodowe". W europejskim systemie oznaczeń lamp heptodzie heksodowej odpowiada litera H, a heptodzie oktodowej litera K.

Heptoda heksodowa

Heptoda heksodowa jest lampą funkcjonalnie bardzo podobną do heksody, różni się tylko obecnością siatki piątej która jest siatką hamującą elektrony wtórne wybite z anody i wracające do siatki czwartej. Działanie to jest podobne do działania siatka trzeciej pentody - zapobiega efektowi dynatronowemu. W tym typie heptod siatki sterujące to siatki pierwsza i trzecia, siatki ekranujące to siatki druga i czwarta, a siatka piąta to siatka hamująca.

Heptoda oktodowa

Heptoda oktodowa jest lampą zbliżoną do oktody - różni się od niej brakiem siatki szóstej (siatki hamującej). W tym typie lampy siatki sterujące to siatki pierwsza i czwarta, siatka druga to siatka specjalna (anoda oscylatora lokalnego- heterodyny), siatki trzecia i piąta to siatki ekranujące. Jest jednym z elementów radia lampowego np. ECH 81 .

W lampach złożonych

Bibliografia

  • Jan Hennel , Lampy elektronowe , Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Wydanie IV, Warszawa 1969

Linki zewnętrzne