Książki radioamatorskie: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
m 1 wersja |
(Brak różnic)
|
Aktualna wersja na dzień 11:58, 28 lut 2012
- König Lothar: Z radiem i telewizją za pan brat, Iskry, Warszawa, 1972.
- Książka w przystępny sposób opisuje jak własnoręcznie zbudować zasilacz warsztatowy (przydatny do pracy z lampami), odbiornik detektorowy, audion, odbiornik dwuobwodowy, superheterodynę, oscyloskop, grid dip meter a nawet telewizor (na bazie wcześniej zbudowanego oscyloskopu). Teoria obejmuje podstawowe wielkości elektryczne, opis budowy i parametry elementów, zasady działania opisanych urządzeń, obliczanie dwustopniowego wzmacniacza m.cz. z pojedynczą lampą końcową.
- Kozak Witold: Radioamatorstwo w szkole, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa, 1967.
- Podręcznik dla szkolnych kółek radioamatorskich. Zawiera sporo teorii na poziomie elementarnym, opis wyposażenia warsztatu, oraz opisy budowy m.in. wzmacniacza do gramofonu, generatora lampowego w.cz, przystawki superreakcyjnej UKF a także odbiornika detektorowego i kilku odbiorników na tranzystorach germanowych.
- Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1959, wyd. 1.
- Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1964, wyd. 2, stron 738.
- Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1968, wyd. 3.
- Niemcewicz Leonard: Podręczna encyklopedia radioamatora, WKiŁ, Warszawa, 1975, wyd. 4, stron 453.
- Wargalla Mieczysław: Młody radioamator, WKIŁ, Warszawa, 1965, stron 439.
- Zbiór wiadomości teoretycznych i praktycznych oraz schematów dla początkujących. Książka zawiera podstawowe wiadomości o prądzie elektrycznym, częściach elektronicznych i ich parametrach, podstawach techniki lampowej, wyposażeniu warsztatu, przyrządach pomiarowych. Opisano budowę odbiorników detektorowych i jednolampowych wzmacniaczy do nich, reakcyjnych odbiorników lampowych na lampach bateryjnych i sieciowych a także prostej dwulampowej superheterodyny. Jest także kilka schematów najprostszych odbiorników na tranzystorach germanowych.
- Wojciechowski Janusz: Nowoczesne Zabawki, WKiŁ, Warszawa, 1963, wyd. 2, stron 495.
- Kultowa książka młodych entuzjastów elektroniki w dobie PRL-u. Mnóstwo idei zapładniających umysły i schematów lampowych i tranzystorowych z praktycznie każdej dziedziny: od radia, poprzez wzmacniacze, przyrządy pomiarowe, gry elektroniczne, instrumenty muzyczne do robotów, laserów a nawet "miernika grubości tłuszczu u żywych świń". Niestety, wiele z opisywanych układów było przyczyną nieopisanych zgryzot młodych konstruktorów - nie chciały działać po zlutowaniu. Jeszcze dziś, po latach, ze schematami nie mających prawa działać wzmacniaczy na tranzystorach germanowych rozprawia się red. Górecki w miesięczniku Elektronika dla Wszystkich (nr 8/2009). Jako książka przygodowa - świetna, jako źródło gotowych schematów - traktować z dużą podejrzliwością.
- Wojciechowski Janusz: Nowoczesne Zabawki, WKiŁ, Warszawa, 1974, wyd. 5, stron 568.
- Uwagi te same co do wyd. 2
- Szczurek Marian: Poradnik radioamatora, Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa, 1954.
- Kompendium zawierające opis podstawowych wielkości elektrycznych, biernych elementów R, L, C (brak informacji o lampach) sposoby obliczania cewek, obwodów rezonansowych. dławików i transformatorów głośnikowych. Porady dotyczące prac montażowych i mechanicznych wykonywanych w starych technologiach. Mnóstwo tabel i nomogramów.
- Klimczewski Czesław: Jak zbudować odbiornik kryształkowy, Wydawnictwa Komunikacyjne, Warszawa, 1955, stron 94.
- Książka zaznajamia początkującego radioamatora z budową i działaniem odbiornika kryształkowego. Opisano szczegółowo cewki i sposób ich wykonania (w tym koszykowych i komórkowych), wariometry, kondensatory, obwody rezonansowe, detektory i słuchawki. Cztery schematy odbiorników, w tym jeden z tzw. przystawką z detektorem cynkitowym, zwiększającym czułość i selektywność.
- Kowalski Jan: Robimy sami radioodbiorniki, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1951, stron 75.
- Książeczka wydana w ramach "Biblioteki Młodego Technika" ma pomóc początkującemu entuzjaście poznanie podstaw radiofonii i podpowiedzieć jak samodzielnie zbudować proste radioodbiorniki. Opisano na zupełnie elementarnym poziomie co to jest cewka, kondensator, kryształek, lampa itd. a następnie budowę odbiornika detektorowego na fale długie i średnie, jednego strojonego konwencjonalne, drugiego z wariometrem, lampowy wzmacniacz jedno i dwustopniowy do nich i na końcu trzyzakresowy (D, S, K) odbiornik reakcyjny na lampach bateryjnych.
- Aisberg Eugène: Radio... i telewizja? Ależ to bardzo proste!, WNT, Warszawa, 1974.
- Bardzo popularna swego czasu książka (z całej serii) którą można być potraktować jako pierwszą lekturę radioamatora zainteresowanego techniką retro, który do tej pory o tej tematyce nie wiedział nic. W bardzo przystępny sposób, w formie dialogu między fikcyjnym prof. Mądralskim a niejakim Ignasiem Pytalskim opisano budowę i działanie lamp oraz tranzystorów oraz poszczególnych układów z których składają się się odbiorniki radiowe i telewizyjne, wzmacniacze m.cz. itd. Szczegółów poszczególnych zagadnień, sposobów obliczania układów itp. należy już szukać w następnych lekturach.
Krótkofalarstwo
- Girulski Ryszard: Amatorskie urządzenia krótkofalowe i ich obsługa, WNT, Warszawa, 1963, stron 568.
- Kossobudzki Leon, Ładno Jan: Amatorskie urządzenia krótkofalowe, WNT, Warszawa, 1963, stron 409.
- Książka zawiera schematy i opisy amatorskich nadajników i odbiorników KF (od najprostszych audionów do superheterodyn), różnych wariantów ich bloków, układów pomiarowo-kontrolnych i anten, jak również praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej eksploatacji tego sprzętu. Schematy lampowe i nieliczne tranzystorowe.
- Kossobudzki Leon, Ładno Jan: Odbiorniki radiostacji amatorskich, WKŁ, Warszawa, 1970, stron 323.
- Książka zawiera schematy odbiorników KF, odbiorników i konwerterów UKF, zarówno lampowych jak i tranzystorowych oraz opisy poszczególnych ich bloków. Opisano układy o bezpośrednim wzmocnieniu i superheterodyny. Książka zawiera także informacje dotyczące konstrukcji, strojenia, modyfikacji oraz naprawy tych urządzeń.