ECC88: Różnice pomiędzy wersjami

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Lampa |typ=ECC88 |rodzaj=podwójna trioda |zdjęcie= |cokół= |Uamax=130 V |Ikmax=25 mA |Pamax=1,8 W |K=33 V/V |Sa=12,5 mA/V |żarzenie=pośrednie |Uż = 6.3V|Iż = 0.365 A | frank=ECC88}}
{{Lampa |typ=ECC88 |rodzaj=podwójna trioda |zdjęcie= 6DJ8.JPG
'''ECC88''' to podwójna trioda w.cz., pośrednio żarzona, z cokołem nowalowym. Jest lampą niskoszumną, z [[siatką napinaną]] o dużym nachyleniu przeznaczoną do głowic VHF. Najczęściej spotykana wersja z żarzeniem szeregowym to '''PCC88'''.
|cokół=ECC88_cok.png |Uamax=130 V |Ikmax=25 mA |Pamax=1,8 W |K=33 V/V |Sa=12,5 mA/V |żarzenie=pośrednie |Uż = 6.3V|Iż = 0.365 A  
| frank=ECC88}}
'''ECC88''' to podwójna trioda wielkiej częstotliwości, pośrednio żarzona, z [[cokoły|cokołem]] nowalowym. Jest lampą o niskich szumach, z napinaną [[siatka|siatką]], o dużym nachyleniu, przeznaczoną do głowic VHF. Oznaczenie amerykańskie to '''6DJ8''', wersje z żarzeniem szeregowym to '''PCC88''' i rzadsza '''UCC88'''. Popularne wykonanie przemysłowo/wojskowe o zwiększonej niezawodności i trwałości nosi nazwę '''E88CC'''.


== Historia i zastosowania ==
== Historia i zastosowania ==
Lampa wprowadzona 1956 r. Była stosowana w głowicach telewizyjnych VHF i UHF, choć należy zauważyć że przynajmniej jeżeli chodzi o rynek europejski, z uwagi na przewagę urządzeń beztransformatorowych, chętniej w tej roli stosowana była PCC88 z żarzeniem szeregowym. Pracowała we wzmacniaczach w.cz., wzmacniaczach kaskadowych.
Lampa została wprowadzona w 1956 r. Była wśród pierwszych lamp posiadających precyzyjną konstrukcję z napinaną siatką, zbudowaną z bardzo cienkiego drutu (w tym przypadku 8μm), umieszczoną bardzo blisko katody, co umożliwia uzyskanie dużego nachylenia charakterystyki.


W tunerach FM stosowano ją np. w modelu FM-100B firmy Fisher <ref>Tuner Fisher FM-100B w Radiomuseum [http://www.radiomuseum.org/r/fisher_fm_100bfm_100.html]</ref>.
Lampa ECC88 była powszechnie stosowana w głowicach telewizyjnych VHF i UHF (w telewizorach z szeregowym zasilaniem żarzenia stosowano PCC88). Pracowała we wzmacniaczach wielkiej częstotliwości, często w układzie [[kaskoda|kaskody]]. Zastąpiła w tej roli wcześniejsze lampy typów [[ECC84]], 6BK7 i podobne.  


Spore ilości tych lamp stosowano w klasycznych oscyloskopach lampowych, np. Tektronix Type 585A jest ich aż 15 szt.<ref>The Museum of Tek Scopes[http://www.chiark.greenend.org.uk/scopes/tek.html]</ref>, ale bardziej prawdopodobne jest że w tego typu urządzeniach natrafimy na wersję o podwyższonych parametrach - E88CC. Była również stosowana we wzmacniaczach szerokopasmowych innych urządzeń, między innymi w przedwzmacniaczach wizyjnych torów kamerowych, na przykład w krajowej kamerze superortikonowej KS-0011 produkcji WZT.
Stosowano ją również w tunerach FM, na przykład w modelu FM-100B firmy Fisher <ref>Tuner Fisher FM-100B w Radiomuseum [http://www.radiomuseum.org/r/fisher_fm_100bfm_100.html]</ref>.


Dzięki zapotrzebowaniu współczesnego rynku audio jako jedna z nielicznych lamp jest nadal produkowana w różnych wersjach: E88CC przez JJ Electronics na Słowacji, 6DJ8-EG przez Ei w Serbii, oraz 6922 w Rosji, pod markami Sovtek i Electro-Harmonix.
Spore ilości tych lamp stosowano w oscyloskopach lampowych (na przykład w Tektronix Type 585A jest ich aż 15 sztuk<ref>The Museum of Tek Scopes[http://www.chiark.greenend.org.uk/scopes/tek.html]</ref>) i innym sprzęcie laboratoryjnym i pomiarowym. W tego typu urządzeniach natrafimy najczęściej na wersję o podwyższonych parametrach - E88CC. Była również stosowana we wzmacniaczach szerokopasmowych urządzeń telewizyjnych, między innymi w przedwzmacniaczach wizyjnych torów kamerowych, na przykład w krajowej kamerze superortikonowej KS-0011 produkcji WZT.


W latach 90-tych ECC88 zyskała sławę w kręgach audiofilskich dzięki zastosowaniu jej w protoplaście tzw. "buforów lampowych" urządzeniu X-10D firmy Musical Fidelity (więcej o tym we "Właściwościach i możliwości zastosowania").
Jako jedna z nielicznych lamp jest nadal produkowana w różnych wersjach: E88CC przez JJ Electronics na Słowacji, 6DJ8-EG przez Ei w Serbii, oraz 6922 w Rosji, pod markami Sovtek i Electro-Harmonix.


== Odpowiedniki ==
== Odpowiedniki ==
*6DJ8
* 6DJ8, 6N23P (ros. 6Н23П), 6N11 (chiński), CV5358, M3624, 6922
*6N23P (ros. 6Н23П)
* O zwiększonej trwałości i niezawodności: CV2492, E88CC, 6922WA, CCa
*CV5358
** selekcjonowane pod względem szumów: CV2493, E88CC/01
*M3624
* Z innymi parametrami żarzenia:
Zbliżone
** żarzenie szeregowe 0,1A; 21V: UCC88, 21DJ8
* CV2492; CV2493; E88CC, 6922
** żarzenie szeregowe 0,3A: 7V: PCC88, 7DJ8
Z innymi parametrami żarzenia:
** żarzenie 12.6V: 8416
* żarzenie szeregowe 0,1A; 21V: UCC88, 21DJ8
* żarzenie szeregowe 0,3A: 7V: PCC88, 7DJ8


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
Zazwyczaj wersje specjalne poszczególnych typów lamp miały gwarantowaną trwałość przy zaniżonych parametrach granicznych. W przypadku lampy ECC88 sytuacja jest odwrotna, na przykład jej U<sub>amax</sub> wynosi 130V, a dla wersji specjalnej E88CC wynosi 220V.


== Właściwości i możliwości zastosowania ==
== Właściwości i możliwości zastosowania ==
Mimo kompletnie innego rodowodu, w epoce renesansu lamp ECC88 oraz jej wersje zyskała sporą popularność w technice audio ciesząc się opinią lampy bardzo liniowej. W rzeczywistości nie jest jakimś specjalnym ewenementem aczkolwiek należy przyznać że lampa ma bardzo dobre parametry, zwłaszcza w tak mało wymagającym zastosowaniu.
Mimo przeznaczenia do układów wysokiej częstotliwości, w środowiskach [[audiofil|audiofilskich]] lampa ECC88 oraz jej wersje zyskała sporą popularność w technice audio ciesząc się opinią lampy bardzo liniowej. W rzeczywistości nie jest jakimś specjalnym ewenementem, a w tak mało wymagającym zastosowaniu jak wzmacniacz akustyczny jej prawdziwe zalety nie są wykorzystywane.
ECC88 jest stosowana we współcześnie produkowanych jak i amatorskich wzmacniaczach w stopniach wzmacniających, przedwzmacniaczach gramofonowych <ref>Schemat przedwzmacniacza gramofonowego z użyciem lamp 6DJ8 [http://greygum.net/sbench/sbench101/Preamps/RIAA3.gif]</ref> czy odwracaczach fazy.  


Cenną zaletą jest zdolność do pracy przy niskim napięciu anodowym, w najbardziej "wyczynowych" konstrukcjach nawet równym napięciu żarzenia (6,3 V), co bywa wykorzystywane przez hobbystów obawiających się wysokich napięć. Najczęściej jednak stosowanym niskim napięciem jest 12 V przy której to wartości lampa całkiem dobrze spisuje się np. w odbiornikach reakcyjnych <ref>A Low Voltage Regenerative Receiver [http://www.g4jcp.freeserve.co.uk/pw/dl4obg/lvregen.htm]</ref>
ECC88 jest stosowana we współcześnie produkowanych jak i amatorskich wzmacniaczach w stopniach wzmacniających, przedwzmacniaczach gramofonowych <ref>Schemat przedwzmacniacza gramofonowego z użyciem lamp 6DJ8 [http://greygum.net/sbench/sbench101/Preamps/RIAA3.gif]</ref> czy nawet odwracaczach fazy.


Dość osobliwym, choć z obowiązku wartym odnotowania zastosowaniem, związanym z wyżej wspomnianą cechą ECC88, są osławione "bufory lampowe" czyli pozbawione większego sensu technicznego ale na masową skalę składane urządzenia w postaci wtórników, mające rzekomo przyczyniać się do poprawy jakości dźwięku (w rzeczywistości jedyne co mogą to, jako zbędne ogniwo, działać wręcz odwrotnie).
Zaletą jest zdolność do pracy przy niskim napięciu anodowym, w najbardziej "wyczynowych" konstrukcjach nawet równym napięciu żarzenia (6,3 V), co bywa wykorzystywane przez hobbystów obawiających się wysokich napięć. Najczęściej jednak stosowanym niskim napięciem jest 12 V przy której to wartości lampa całkiem dobrze spisuje się np. w odbiornikach reakcyjnych <ref>A Low Voltage Regenerative Receiver [http://www.g4jcp.freeserve.co.uk/pw/dl4obg/lvregen.htm]</ref>


Oczywistym i sensownym zastosowaniem za to jest głowica radiowa UKF.
Dość osobliwym zastosowaniem ECC88, są osławione "bufory lampowe" czyli zupełnie pozbawione sensu technicznego, ale na masową skalę składane, urządzenia w postaci wtórników, mające rzekomo przyczyniać się do poprawy jakości dźwięku.
 
Oczywistym i sensownym zastosowaniem lampy ECC88 jest głowica radiowa UKF czy renowacja zabytkowego sprzętu pomiarowego.


== Przypisy ==
== Przypisy ==
Linia 43: Linia 45:
== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* Radiomuseum ECC88: [http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_ecc88.html].
* Radiomuseum ECC88: [http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_ecc88.html].
* The suitability of the 6DJ8 for audio [http://www.tubeaudiostore.com/suitof6dfora.html]
* [http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/ECC88-Familie/ECC88-Familie.htm Rodzina ECC88 (niem.)].
 
{{Objaśnienia skrótów}}
{{Objaśnienia skrótów}}


[[Kategoria:Lampy według typu]]
[[Kategoria:Lampy według typu]]

Aktualna wersja na dzień 22:56, 13 mar 2013

ECC88
6DJ8.JPG
podwójna trioda
Żarzenie
pośrednie
Uż 6.3V
Iż 0.365 A
Parametry dopuszczalne
Pamax 1,8 W
Uamax 130 V
Ikmax 25 mA
Parametry charakterystyczne
μ 33 V/V
Sa 12,5 mA/V
ECC88 cok.png
<htmlet nocache="yes">Frank_begin</htmlet> value=ECC88 <htmlet nocache="yes">Frank_end</htmlet>
w katalogu Franka

ECC88 to podwójna trioda wielkiej częstotliwości, pośrednio żarzona, z cokołem nowalowym. Jest lampą o niskich szumach, z napinaną siatką, o dużym nachyleniu, przeznaczoną do głowic VHF. Oznaczenie amerykańskie to 6DJ8, wersje z żarzeniem szeregowym to PCC88 i rzadsza UCC88. Popularne wykonanie przemysłowo/wojskowe o zwiększonej niezawodności i trwałości nosi nazwę E88CC.

Historia i zastosowania

Lampa została wprowadzona w 1956 r. Była wśród pierwszych lamp posiadających precyzyjną konstrukcję z napinaną siatką, zbudowaną z bardzo cienkiego drutu (w tym przypadku 8μm), umieszczoną bardzo blisko katody, co umożliwia uzyskanie dużego nachylenia charakterystyki.

Lampa ECC88 była powszechnie stosowana w głowicach telewizyjnych VHF i UHF (w telewizorach z szeregowym zasilaniem żarzenia stosowano PCC88). Pracowała we wzmacniaczach wielkiej częstotliwości, często w układzie kaskody. Zastąpiła w tej roli wcześniejsze lampy typów ECC84, 6BK7 i podobne.

Stosowano ją również w tunerach FM, na przykład w modelu FM-100B firmy Fisher [1].

Spore ilości tych lamp stosowano w oscyloskopach lampowych (na przykład w Tektronix Type 585A jest ich aż 15 sztuk[2]) i innym sprzęcie laboratoryjnym i pomiarowym. W tego typu urządzeniach natrafimy najczęściej na wersję o podwyższonych parametrach - E88CC. Była również stosowana we wzmacniaczach szerokopasmowych urządzeń telewizyjnych, między innymi w przedwzmacniaczach wizyjnych torów kamerowych, na przykład w krajowej kamerze superortikonowej KS-0011 produkcji WZT.

Jako jedna z nielicznych lamp jest nadal produkowana w różnych wersjach: E88CC przez JJ Electronics na Słowacji, 6DJ8-EG przez Ei w Serbii, oraz 6922 w Rosji, pod markami Sovtek i Electro-Harmonix.

Odpowiedniki

  • 6DJ8, 6N23P (ros. 6Н23П), 6N11 (chiński), CV5358, M3624, 6922
  • O zwiększonej trwałości i niezawodności: CV2492, E88CC, 6922WA, CCa
    • selekcjonowane pod względem szumów: CV2493, E88CC/01
  • Z innymi parametrami żarzenia:
    • żarzenie szeregowe 0,1A; 21V: UCC88, 21DJ8
    • żarzenie szeregowe 0,3A: 7V: PCC88, 7DJ8
    • żarzenie 12.6V: 8416

Ciekawostki

Zazwyczaj wersje specjalne poszczególnych typów lamp miały gwarantowaną trwałość przy zaniżonych parametrach granicznych. W przypadku lampy ECC88 sytuacja jest odwrotna, na przykład jej Uamax wynosi 130V, a dla wersji specjalnej E88CC wynosi 220V.

Właściwości i możliwości zastosowania

Mimo przeznaczenia do układów wysokiej częstotliwości, w środowiskach audiofilskich lampa ECC88 oraz jej wersje zyskała sporą popularność w technice audio ciesząc się opinią lampy bardzo liniowej. W rzeczywistości nie jest jakimś specjalnym ewenementem, a w tak mało wymagającym zastosowaniu jak wzmacniacz akustyczny jej prawdziwe zalety nie są wykorzystywane.

ECC88 jest stosowana we współcześnie produkowanych jak i amatorskich wzmacniaczach w stopniach wzmacniających, przedwzmacniaczach gramofonowych [3] czy nawet odwracaczach fazy.

Zaletą jest zdolność do pracy przy niskim napięciu anodowym, w najbardziej "wyczynowych" konstrukcjach nawet równym napięciu żarzenia (6,3 V), co bywa wykorzystywane przez hobbystów obawiających się wysokich napięć. Najczęściej jednak stosowanym niskim napięciem jest 12 V przy której to wartości lampa całkiem dobrze spisuje się np. w odbiornikach reakcyjnych [4]

Dość osobliwym zastosowaniem ECC88, są osławione "bufory lampowe" czyli zupełnie pozbawione sensu technicznego, ale na masową skalę składane, urządzenia w postaci wtórników, mające rzekomo przyczyniać się do poprawy jakości dźwięku.

Oczywistym i sensownym zastosowaniem lampy ECC88 jest głowica radiowa UKF czy renowacja zabytkowego sprzętu pomiarowego.

Przypisy

  1. Tuner Fisher FM-100B w Radiomuseum [1]
  2. The Museum of Tek Scopes[2]
  3. Schemat przedwzmacniacza gramofonowego z użyciem lamp 6DJ8 [3]
  4. A Low Voltage Regenerative Receiver [4]

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Skróty oznaczeń używanych na Wiki Oktoda
  • μ - wzmocnienie napięciowe
  • μs2 - oddziaływanie napięciowe siatki drugiej
  • α - wskazanie wskaźnika dostrojenia
  • AM - modulacja amplitudy
  • ARCz - automatyczna regulacja częstotliwości
  • ARW - automatyczna regulacja wzmocnienia
  • Ia - prąd anody
  • Iaimax - maksymalny prąd anody w impulsie
  • Il - prąd ekranu
  • Is - prąd siatki
  • Is1 - prąd siatki pierwszej
  • Is2 - prąd siatki drugiej
  • Is3 - prąd siatki trzeciej
  • Is4 - prąd siatki czwartej
  • Iamax - maksymalny prąd anody
  • Ikmax - maksymalny prąd katody
  • Io - maksymalny prąd wyprostowany
  • Iż - prąd żarzenia
  • FM - modulacja częstotliwości
  • h - zniekształcenia nieliniowe
  • m.cz. - małej częstotliwości
  • Pamax - maksymalna moc strat w anodzie
  • p.cz. - pośredniej częstotliwości
  • Ps2max - maksymalna moc strat w siatce drugiej
  • Pwy -moc wyjściowa
  • ra - opór wewnętrzny
  • Ra - opór obwodu anodowego
  • Rk - rezystancja w katodzie
  • Rg - rezystancja w obwodzie siatki
  • Sa - nachylenie charakterystyki lampy
  • Ua - napięcie anody
  • Ua≈ - napięcie zmienne na anodzie
  • Uaiwmax - maksymalne wsteczne napięcie anody w impulsie
  • Uamax - maksymalne napięcie anody
  • Ub - napięcie zasilania
  • Ubmax - maksymalne napięcie zasilania
  • Ul - napięcie ekranu
  • Us - napięcie siatki
  • Us1 - napięcie siatki pierwszej
  • Us2 - napięcie siatki drugiej
  • Us2max - maksymalne napięcie siatki drugiej
  • Us3 - napięcie siatki trzeciej
  • Us4 - napięcie siatki czwartej
  • Utr - maksymalne napięcie prądu zmiennego
  • Uż - napięcie żarzenia
  • Uż-k - maksymalne napięcie między włóknem żarzenia a katodą