O Oktodzie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „Witryna Oktoda powstała... U podstaw Oktody... Większość treści wytryny jest tworzone na lecencji...”)
 
m (Oktoda przenosi stronę OOktodzie do O Oktodzie)
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Witryna Oktoda powstała...
'''Oktoda''' jest wiki poświęconą historii elektroniki, zabytkowym urządzeniom, lampom elektronowym, urządzenium konstruowanym z zastosowaniem historycznych technologii i wszystkim tematom pokrewnym.


U podstaw Oktody...
== Historia ==
* Początków oktody można dopatrywać się na Wikipedii, gdy parę osób zaczęło tworzyć hasła dotyczące lamp elektronowych, na przykład [http://pl.wikipedia.org/wiki/Lampy_elektronowe_produkowane_w_Polsce].
* Niedługo później powstała koncepcja napisania [http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=20027 FAQ dla forum Triody] pod nazwą [http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=20027 Triodka]. Trafiły tu również wcześniejsze teksty i zdjęcia z Wikipedii, jako że były na kompatybilnej licencji.
* Niestety, najaktywniejsi twórcy Triodki nie mogli pogodzić się ze stylem administracji forum Trioda, co doprowadziło do ich odejścia. Krótko zastanawiali się nad utworzeniem [[TKKT|stowarzyszenia]], ale jak na razie zrezygnowali z tego pomysłu. Jako efekt uboczny powstała ''Oktoda'' - koncepcja kontynuowania staroelektronicznego wiki bez związku z forum Trioda.


Większość treści wytryny jest tworzone na lecencji...
== Czym Oktoda nie jest ==
* '''Oktoda nie jest forum'''. Co prawda integralnym składnikiem witryny było niewielkie forum (zostało usunięte - ostatecznie można je przywrócić, ale z założenia pełniło ono rolę pomocniczą w stosunku do Wiki). Oktoda nie jest, ani nie zamierza być, konkurencją dla istniejących forów elektroniczno-historycznych. W odróżnieniu od nich nie stawia sobie za cel wymiany swobodnej myśli i przekazywania wrażeń, ale stworzenie jak najbardziej merytorycznie poprawnych tekstów, bazy danych oraz dostarczenie platformy do prezentacji własnych kolekcji.
* '''Oktoda nie jest demokracją'''. Przynajmniej na razie. W tej chwili można ją potraktować po prostu jako miejsce wykorzystywane przez kilka osób do pisania tekstów. Osoby te doszły (lub dojdą) do zgrubnego porozumienia w sprawie zasad wykorzystywania tego miejsca i licencji powstałych tekstów. Wynika z tego co najmniej, że:
:* zawartość dużej większości stron możesz wykorzystywać w bardzo szerokim zakresie (w tym również również kopiować);
:* użytkownicy mogą też w każdej chwili dojść do porozumienia w sprawie zmiany formuły ''Oktody'' (również w kierunku bardziej demokratycznym).
* '''Oktoda nie jest kopią Wikipedii'''. Wikipedia ma być z założenia encyklopedią, czyli zamieszczać teksty encyklopedyczne. Oktoda się w ten sposób nie ogranicza, mile widziane są na przykład nieencyklopedyczne ciekawostki, teksty instruktażowe, czy opisy własnych konstrukcji. Nie zmienia to faktu, że teksty i grafiki ''na kompatybilnych prawach autorskich'' mogą być swobodnie kopiowane i wykorzystywane w obu projektach.
* '''Oktoda nie akceptuje audiofilskiego marketingu'''.
 
== Licencje ==
{{Licencja}}

Aktualna wersja na dzień 08:25, 26 gru 2012

Oktoda jest wiki poświęconą historii elektroniki, zabytkowym urządzeniom, lampom elektronowym, urządzenium konstruowanym z zastosowaniem historycznych technologii i wszystkim tematom pokrewnym.

Historia

  • Początków oktody można dopatrywać się na Wikipedii, gdy parę osób zaczęło tworzyć hasła dotyczące lamp elektronowych, na przykład [1].
  • Niedługo później powstała koncepcja napisania FAQ dla forum Triody pod nazwą Triodka. Trafiły tu również wcześniejsze teksty i zdjęcia z Wikipedii, jako że były na kompatybilnej licencji.
  • Niestety, najaktywniejsi twórcy Triodki nie mogli pogodzić się ze stylem administracji forum Trioda, co doprowadziło do ich odejścia. Krótko zastanawiali się nad utworzeniem stowarzyszenia, ale jak na razie zrezygnowali z tego pomysłu. Jako efekt uboczny powstała Oktoda - koncepcja kontynuowania staroelektronicznego wiki bez związku z forum Trioda.

Czym Oktoda nie jest

  • Oktoda nie jest forum. Co prawda integralnym składnikiem witryny było niewielkie forum (zostało usunięte - ostatecznie można je przywrócić, ale z założenia pełniło ono rolę pomocniczą w stosunku do Wiki). Oktoda nie jest, ani nie zamierza być, konkurencją dla istniejących forów elektroniczno-historycznych. W odróżnieniu od nich nie stawia sobie za cel wymiany swobodnej myśli i przekazywania wrażeń, ale stworzenie jak najbardziej merytorycznie poprawnych tekstów, bazy danych oraz dostarczenie platformy do prezentacji własnych kolekcji.
  • Oktoda nie jest demokracją. Przynajmniej na razie. W tej chwili można ją potraktować po prostu jako miejsce wykorzystywane przez kilka osób do pisania tekstów. Osoby te doszły (lub dojdą) do zgrubnego porozumienia w sprawie zasad wykorzystywania tego miejsca i licencji powstałych tekstów. Wynika z tego co najmniej, że:
  • zawartość dużej większości stron możesz wykorzystywać w bardzo szerokim zakresie (w tym również również kopiować);
  • użytkownicy mogą też w każdej chwili dojść do porozumienia w sprawie zmiany formuły Oktody (również w kierunku bardziej demokratycznym).
  • Oktoda nie jest kopią Wikipedii. Wikipedia ma być z założenia encyklopedią, czyli zamieszczać teksty encyklopedyczne. Oktoda się w ten sposób nie ogranicza, mile widziane są na przykład nieencyklopedyczne ciekawostki, teksty instruktażowe, czy opisy własnych konstrukcji. Nie zmienia to faktu, że teksty i grafiki na kompatybilnych prawach autorskich mogą być swobodnie kopiowane i wykorzystywane w obu projektach.
  • Oktoda nie akceptuje audiofilskiego marketingu.

Licencje

O ile w szczególnym przypadku nie zaznaczono inaczej, treści w portalu Oktoda umieszczane są na licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach (tak zwana CC-BY-SA w wersji 3.0).
W szczególności oznacza to, że:
  • wolno:
  • kopiować, rozpowszechniać, wykorzystywać treści, również w sposób komercyjny,
  • tworzyć treści pochodne i zależne
  • na następujących warunkach:
  • utwór należy oznaczyć taki sposób, by łatwo i bezpośrednio można dotrzeć do pierwotnego źródła (na przykład poprzez linki na stronach WWW),
  • jeśli zmienia się lub przekształca tak licencjonowane treści, lub tworzy inne na ich podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie takiej samej licencji,
  • ze świadomością, że:
  • autor może w każdej chwili uchylić te warunki,
  • licencja nie wpływa na inne prawa, w szczególności:
  • autorskie prawa osobiste Autorów,
  • ewentualne prawa osób trzecich do utworu lub sposobu wykorzystania utworu, takie jak prawo do wizerunku lub prawo do prywatności.
Pełne informacje o licencji CC-BY-SA znajdują się tu: [2]
Niektóre informacje, zdjęcia i grafiki mogą być umieszczone na innej licencji. Jeżeli chcesz je wykorzystać, musisz to każdorazowo sprawdzić.