Radjopol

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radjopol – to jedna z pierwszych polskich firm radiotechnicznych. Została założona w 1919 w Warszawie przy ul. Syreny 3 przez inż. Józefa Plebańskiego przy wsparciu wojska.

Początkowo Radiopol był jako niewielkim warsztatem zatrudniającym pięciu pracowników. Firma była pierwszym producentem lamp elektronowych w Polsce. Produkcję rozpoczęła w grudniu 1921 r. według wzorów francuskich[1]. Odbiorcą produkcji było praktycznie całkowicie państwo - Ministerstwo Poczt i Telegrafów oraz wojsko. Radiofonia i ruch radioamatorski jeszcze się nie rozwinęły.

Była przez krótki okres firmą o polskim kapitale. Wkrótce jednak związała się z francuskim koncernem Compagnie Générale de Télégraphie Sans Fil i otrzymała nazwę Société Radiotechnique Polonaise – Radiopol.

W roku 1922 by sprostać zamówieniom rządowych na dostawę sprzętu radiowego doszło do fuzji Radiopolu z firmą Farad i powstało - Polskie Towarzystwo Radjotechniczne Spółka Akcyjna (PTR).

Przypisy

  1. Krzysztof Chołoniewski, Józef Koszewski: Polska radiotechnika lotnicza 1918-1939, Wydawnictwo ZP, Piekary Śląskie 2009, ISBN 978-83-61529-06-4, str. 94.

Linki zewnętrzne