Bareter
Bareter to nieliniowy opornik służący do stabilizacji natężenia prądu (stałego lub zmiennego). Najczęściej były stosowane do stabilizacji pradu żarzenia lamp elektronowych.
Budowa
Baretery mają bardzo prostą konstrukcję. Składają sie z cienkiego drutu (najczęściej stalowego) umieszczonego w hermetycznej bańce szklanej wypełnionej zazwyczaj wodorem pod odpowiednim ciśnieniem. Prąd przepływający przez drut nagrzewa go do temperatury 200-700 °C. Żelazo wykazuje bardzo duży współczynnik temperaturowy oporności. W wyniku wzrostu natężenia prądu wzrasta temperatura drutu, za czym następuje wzrost oporu, co z kolei ogranicza dalszy wzrost natężenia prądu. Ważną rolę pełni gaz wypełniający bareter - jego ciśnienie jest dobrane tak, by zapewnić odpowiednie odprowadzanie ciepła w zakresie stabilizującego działania baretera.
Podstawowe parametry bareteru to wartość natężenia prądu stabilizacji – Is oraz zakres napięć dla których zachodzi stabilizacja – od U1 do U2.
Niektóre baretery zawierały dodatkowo urdoks – rodzaj półprzewodnikowego termistora NTC, którego zadaniem było ograniczenie natężenia prądu przy włączeniu zasilania.
Zastosowania
Baretery były używany do stabilizacji natężenia prądu w obwodach elektrycznych, szczególnie w obwodach żarzenia szeregowego lamp elektronowych. Stosowano je często w latach 30 i 40. Z biegiem czasu spotykano je coraz rzedziej, utrzymały się aż do lat 60, głównie w sprzęcie pomiarowym. Ostatecznie wyszły z użycia wraz ze zmierzchem lamp elektronowych.
Baretery stabilizujące prąd przemienny są wrażliwe na zewnętrzne pole magnetyczne. Szczególnie wrażliwe są typy o cienkim i długim drucie żelaznym, a więc o niskim prądzie znamionowym oraz szerokim zakresie napięć pracy. Podczas pracy przy prądzie przemiennym i w stałym polu magnetycznym (w odbiorniku radiowym wytwarzanym na przykład przez magnes głośnika) drut drga z częstotliwością sieci zasilającej, co w konsekwencji prowadzi po pewnym czasie do jego zerwania. Z tego powodu baretery pracujące w dawnych odbiornikach radiowych były zaopatrywane w ekrany magnetyczne wykonane z grubej blachy ferromagnetycznej.