Dyskusja użytkownika:Jasiu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Oktoda
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 6 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 17: Linia 17:


== Koty ==
== Koty ==
Witam, nie mogę się przebić przez zdjęcia kotów, po zaznaczeniu zdjęć i kliknięciu "zapisz", wszystko zaczyna się od nowa (jakby było źle zaznaczone).
Witam, nie mogę się przebić przez zdjęcia kotów, po zaznaczeniu zdjęć i kliknięciu "zapisz", wszystko zaczyna się od nowa (jakby  
było źle zaznaczone).
 
Koty wyskakują przy próbie zapisania zmian zawierających linki zewnętrzne, pojawia się komunikat, że wprowadzono zmiany zawierające takie linki i ze względów bezpieczeństwa należy zaznaczyć koty.
 
Tak, zadziałało :)
 
== Circlotron jest wtórnikiem ==
Witam.
To chyba jednak spore nadużycie. Zważ, że współczynnik wzmocnienia circlotronu dąży asymptotycznie do 2V/V przy Ka lampy zmierzającym do nieskończoności. Wiele różnych publikacji wspomina o wtórniku, ale bierze się to moim zdaniem z mylnego określenia współczynnika wzmocnienia. Z powodu specyficznej topologii współczynnik ten wyliczany jest jako stosunek napięcia wyjściowego (na całym uzwojeniu pierwotnym transformatora) i różnicowego napięcia sterującego (amplitudy między siatkami sterującymi). Wtedy rzeczywiście wyjdzie nieco mniejszy od 1 (1 V/V w przypadku idealnym) tyle że to błędny wynik, powinno być brane napięcie sterujące jednej lampy, bo to jedna lampa wytwarza całą amplitudę sygnału wyjściowego, druga daję tylko drugą połówkę (w klasie B/AB) lub więcej prądu (w klasie A). By ten układ zmusić do pracy wtórnikowej, trzeba by uziemić jedno z wyjść, a lampę, której katoda będzie przez to uziemiona sterować sygnałem wygenerowanym względem drugiego wyjścia. Natomiast Circlotron jest kombinacją dwóch stopni ze wspólna katodą z lokalnym, 50% sprzężeniem zwrotnym, na katodzie każdej z lamp względem masy sygnałowej występuje połowa sygnału wyjściowego.
 
Pozdrawiam
 
Witam
Sęk w tym, że moim zdaniem ten układ nie ma 100% szeregowego, napięciowego sprzężenia zwrotnego. Z tym ryzykownym stwierdzeniem, to w klasie A tak to w zasadzie wygląda, jeśli lampy są jednakowe, pracują równolegle na to samo obciążenie. Jeśli usunie się jedną z gałęzi, będzie widać, jak pracuje każda z lamp. Powstanie wtedy układ  SE z  umasionym środkiem uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego. Na katodzie tej lampy będzie połowa sygnału wyjściowego, a nie cały, jak we wtórniku, sprzężenie wynosi więc 50%, a nie 100%. Potwierdza to nawet zależność na rezystancję  wyjściową Circlotronu (dla klasy A): Ri/(2+Ka). Zamiast tradycyjną metodą, można ją niemal natychmiast otrzymać korzystając z metody lampy zastępczej: obciążenie widzi równoległe połączenie rezystancji wewnętrznych lamp zastępczych dla pracy w takim układzie. Przy głębokości sprzężenia 50% (b=0,5), rezystancja wewnętrzna lampy zastępczej wynosi Ri'=Ri/(1+Ka*0,5); po pomnożeniu licznika i mianownika przez 2, otrzymuje się Ri'=2Ri/(2+Ka). Równoległe połączenie dwóch takich rezystancji Ri' prowadzi do zależności na rezystancję wyjściową Circlotronu: Ri/(2+Ka).
 
Pozdrawiam

Aktualna wersja na dzień 18:35, 28 mar 2013

Gdzie by to mogło być?

Witam Okolice Krakowa nie bardzo mi pasują do czegoś znanego. Na zdjęciu widać chassis odbiornika ludowego DKE1938. Był montowany w czasie okupacji w zakładach Philipsa, PZT, Telefunkena oraz w zakładach Ika w Łodzi. Oczywiście mógł być też montowany w innych zakładach (w czasie okupacji działały na terenie Polski firmy niemieckie), ale z informacjami na ten temat jest dość kiepsko.

Saga

Witam Też od dawna jej szukam i jak zwykle znowu przegapiłem - 5 dni temu poszła na ebayu za nieco ponad 5 dolców, a teraz jest wystawiona w "atrakcyjnej" cenie 119,99 :/


Langmuir

Witam

Zastanawiam się, czy nie będzie lepiej zrobić osobnej strony o historii tetrody, a na stronie głównej o tetrodzie zrobić stosowny link. W tym patencie Langmuira zastanawia mnie pierwszy rysunek (podwójna tetroda). Jest nieco dziwaczny, dziwne jest usytuowanie anod. W patencie AEG, do którego podałem link na elektrodzie wygląda to tak jak powinno (choć ten koślawy rysunek też tam jest). Jak wygląda kwestia wklejania rysunków z patentów? Można dowolnie zamieszczać z podaniem źródła? Dzisiejszej nocy pozapisywałem trochę danych (na przykład patenty Tellegena na pentodę dla Philipsa), a pewnie będą i następne, bo trochę dziwacznych lamp zbudowano. Warto je gdzieś tutaj sensownie opisać wraz z konkretnymi rysunkami.

Przy okazji, w ostatnim czasie załadowałem kilka zdjęć, ale nie mam pojęcia, gdzie one lądują. Nie widzę możliwości wskazania miejsca załadowania obrazka. Nie wiem czy tym samym nie robię bałaganu? Z drugiej jednak strony ładowanie zdjęć przez Wikimedia Commons jest dość upierdliwe, straszliwie się to u mnie muli.

Koty

Witam, nie mogę się przebić przez zdjęcia kotów, po zaznaczeniu zdjęć i kliknięciu "zapisz", wszystko zaczyna się od nowa (jakby było źle zaznaczone).

Koty wyskakują przy próbie zapisania zmian zawierających linki zewnętrzne, pojawia się komunikat, że wprowadzono zmiany zawierające takie linki i ze względów bezpieczeństwa należy zaznaczyć koty.

Tak, zadziałało :)

Circlotron jest wtórnikiem

Witam. To chyba jednak spore nadużycie. Zważ, że współczynnik wzmocnienia circlotronu dąży asymptotycznie do 2V/V przy Ka lampy zmierzającym do nieskończoności. Wiele różnych publikacji wspomina o wtórniku, ale bierze się to moim zdaniem z mylnego określenia współczynnika wzmocnienia. Z powodu specyficznej topologii współczynnik ten wyliczany jest jako stosunek napięcia wyjściowego (na całym uzwojeniu pierwotnym transformatora) i różnicowego napięcia sterującego (amplitudy między siatkami sterującymi). Wtedy rzeczywiście wyjdzie nieco mniejszy od 1 (1 V/V w przypadku idealnym) tyle że to błędny wynik, powinno być brane napięcie sterujące jednej lampy, bo to jedna lampa wytwarza całą amplitudę sygnału wyjściowego, druga daję tylko drugą połówkę (w klasie B/AB) lub więcej prądu (w klasie A). By ten układ zmusić do pracy wtórnikowej, trzeba by uziemić jedno z wyjść, a lampę, której katoda będzie przez to uziemiona sterować sygnałem wygenerowanym względem drugiego wyjścia. Natomiast Circlotron jest kombinacją dwóch stopni ze wspólna katodą z lokalnym, 50% sprzężeniem zwrotnym, na katodzie każdej z lamp względem masy sygnałowej występuje połowa sygnału wyjściowego.

Pozdrawiam

Witam Sęk w tym, że moim zdaniem ten układ nie ma 100% szeregowego, napięciowego sprzężenia zwrotnego. Z tym ryzykownym stwierdzeniem, to w klasie A tak to w zasadzie wygląda, jeśli lampy są jednakowe, pracują równolegle na to samo obciążenie. Jeśli usunie się jedną z gałęzi, będzie widać, jak pracuje każda z lamp. Powstanie wtedy układ SE z umasionym środkiem uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego. Na katodzie tej lampy będzie połowa sygnału wyjściowego, a nie cały, jak we wtórniku, sprzężenie wynosi więc 50%, a nie 100%. Potwierdza to nawet zależność na rezystancję wyjściową Circlotronu (dla klasy A): Ri/(2+Ka). Zamiast tradycyjną metodą, można ją niemal natychmiast otrzymać korzystając z metody lampy zastępczej: obciążenie widzi równoległe połączenie rezystancji wewnętrznych lamp zastępczych dla pracy w takim układzie. Przy głębokości sprzężenia 50% (b=0,5), rezystancja wewnętrzna lampy zastępczej wynosi Ri'=Ri/(1+Ka*0,5); po pomnożeniu licznika i mianownika przez 2, otrzymuje się Ri'=2Ri/(2+Ka). Równoległe połączenie dwóch takich rezystancji Ri' prowadzi do zależności na rezystancję wyjściową Circlotronu: Ri/(2+Ka).

Pozdrawiam